• info@erkerehberlik.com
  • 0530 395 50 71
service photo

1. Bir okuma atmosferi geliştirmek

Bazı insanlar okumanın hayattaki başarının anahtarı olduğunu savunurlar. Kesinlikle en azından okumanın öğrenmedeki başarının anahtarı olduğunu iddia edeceğiz. Okuma aşkı geliştiren çocuklar, öğrenme aşkı geliştirirler. Okuma ile mücadele eden çocuklar, öğrenme ile mücadele ederler.

Okumak, çocukların sadece daha zengin bir kelime haznesi geliştirmelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda beyinleri kavramları ve resmi iletişimi nasıl işleyeceğini öğrenmelerine yardımcı olur. Okumaktan kazanılan beceriler, dil sanatı derslerinde performansın artmasının çok ötesine uzanıyor. İyi okuyan öğrenciler, matematik ve fen bilimleri gibi teknik konular da dahil olmak üzere tüm derslerde öğrenme becerisini geliştirir.

Çocuğunuza okuma becerisini ve dünyasını okuma ile doldurarak okuma becerileri ve okuma sevgisi geliştirmesine yardımcı olun. Çocuğunuza sık sık okuyun. Çocuğunuzun yüksek sesle olmasını sağlayın. Herkesin günde 20 dakika okumaya odaklandığı bir aile okuma zamanı oluşturun. Kendi okuma örneğinizle ve sınıfınızı ve / veya evinizi okuma malzemeleriyle (romanlar, posterler, gazeteler, dergiler vb.) Doldurarak çocuğunuza (veya öğrencilerinize) nasıl göstereceğini gösteren bir okuma atmosferi yaratacaksınız. önemli okuma.

İyi okuyucular geliştirmek için bir anahtar, okumayı eğlenceli hale getirmek – sinir bozucu değil. Bir çocuk okumanın sıkıcı veya sinir bozucu olduğuna karar verirse, okumak istemeyecek ve öğrenme yetenekleri azalacaktır. Çocukların okumak için kendi kitaplarını seçmelerine, okumalarına yardımcı olmalarına ve okumayı eğlenceli hale getirecek etkinlikler oluşturmalarına izin verin.

2. Çocuğunuza öncelik tanıyın

Eğitime gelince, bazı çocukların deneyimleri tamamen kontroldür. Bir çocuk eğitimine geldiğinde kendisini kontrol altında ya da kontrol dışı hissettiğinde, genellikle öğrenmekten çekilir. Çocukları öğrenme sürecinde yönlendirmek önemlidir, ancak çocukların kendi öğrenme deneyimlerini kontrol etmelerine izin vermek de aynı derecede önemlidir. Evde veya sınıfta olsun, çocuklara öğrenme tercihlerine doğrudan girdi sağlama yeteneği verin. Bunu yapmanın iyi bir yolu, çocuklara seçenek sağlamaktır. Örneğin, bir yazma projesi tayin ederken, çocukların hakkında yazmak istedikleri konuyu seçmesine izin verin.

Çocukların kendi ders dışı etkinliklerini seçmelerine izin verilmesini de öneririz. Bir çocuk ne kadar çok kontrol ve girdi sağlayabiliyorsa, öğrenme ortamları, etkinlikleri ve stilleri bakımından çocuk o kadar meşgul ve motive olur.

3. Açık ve samimi iletişimi teşvik etmek

Çocuğunuzu veya öğrencinizi, eğitimine devam edenlerle ilgili görüşlerini ifade etmeye teşvik edin. Sevdiklerini, hoşlanmadıklarını veya kaygılarını ifade ederken rahat hissettiği açık bir atmosfer yaratın. Fikrini paylaştığında, aynı fikirde olmasanız bile, duygularını doğruladığınızdan emin olun. Çocuklar fikirlerinin önemli olmadığını ya da sıkışıp kaldıklarını hissedince, öğrenme sürecinden ayrılma eğilimindedirler. İyi öğrenciler fikirlerinin önemli olduğunu bilir ve yargılanmadan, indirilmeden, cesaretlendirilmeden veya göz ardı edilmeden eğitim deneyimleri konusunda açık olabileceklerine dair güvende hisseder.

4. Çocuğunuzun çıkarlarına odaklanın

Öğrenme, çocukları ilgi alanlarına ve konulara dahil ettiğinde, öğrenme eğlenceli hale gelir ve çocuklar öğrenmeye başlar. Çocuğunuzun iyi bir öğrenci olmasına gerçekten yardım etmek istiyorsanız, onu büyüleyen konuları ve konuları keşfetmeye teşvik edin. Dinozorları seviyorsa, dinozorlar hakkında ilgi çekici ve ilginç kitaplar ve hikayeler bulmasına yardım edin. Ardından, en sevdiği beş dinozorunu tanımlaması ve her birini neden seçtiğini açıklaması için ona meydan okuyun.


5. Farklı öğrenme stillerini tanıtmak ve teşvik etmek

Her çocuğun kendi öğrenme tarzına en uygun öğrenme tercihleri ​​ve stilleri vardır. Bazı çocuklar baskın bir öğrenme stiline sahipken, diğerleri öğrenme stillerinin bir karışımını kullanarak öğrenmeyi tercih eder. Her zaman bir doğru veya yanlış öğrenme stili ya da öğrenme stillerinin karışımı yoktur. Bununla birlikte, çocuğunuzun tercih ettiği öğrenme stillerini keşfetmesine yardımcı olarak, oranını ve kaliteli öğrenmesini geliştirecek teknikleri kullanabilirsiniz.

Yedi temel öğrenme stili vardır: Görsel, İşitsel, Sözel, Fiziksel, Mantıksal (matematiksel), Sosyal ve İçsel. Örneğin, görsel öğrenen çocuklar, işlerin nasıl yürüdüğünü görerek en iyisini öğrenirler. Tersine, işitsel öğrenen çocuklar, açıklanan şeyleri dinleyerek en iyi öğrenirler. Küçük çocuklar için farklı öğrenme stillerini keşfetmek ve kullanmak faydalıdır.

6. Öğrenme merakınızı paylaşın

Coşku, özellikle yeni şeyler öğrenmeye geldiğinde ovalar. Çocuğunuz veya öğrenciniz öğrenme konusunda içtenlikle hevesli olduğunuzu görürse, öğrenme konusunda hevesli olmaları muhtemeldir. Tarih, bilim, okuma, yazma veya hatta matematik olsun, öğrenmenin heyecan verici yeni keşiflerin bir yolculuğu olduğunu görmesine yardımcı olun. Onunla yeni bilgiler keşfetmek için her fırsatı – ezici veya zorba olmadan – al. Çocuğunuz sevinç ve heyecan öğrenme hayatınıza getirdiğinde gördüğü gibi, yeni şeyler öğrenme konusundaki coşkunuzu da paylaşmaya başlayacaktır.

7. Oyun tabanlı öğrenme yoluyla öğrenmeyi eğlenceli hale getirin

Oyun tabanlı öğrenme yeni bir kavram değildir. Uzun zamandır buralardaydı. Oyun tabanlı öğrenme birçok nedenden dolayı çok avantajlı olabilir. Oyunları bir eğitim aracı olarak kullanmak, daha derin öğrenme ve bilişsel olmayan becerilerin gelişimi için fırsatlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çocukların da öğrenmek isteme motive edilmesine yardımcı olur. Bir çocuk aktif olarak bir oyunla meşgul olduğunda, akılları yeni bir sistem öğrenme zevkini yaşar. Bu, oyunun “eğlence” (örneğin, video oyunu) veya “ciddi” (örneğin, askeri simülatör) olarak kabul edilmesine bakılmaksızın geçerlidir. Eğlenceli olan oyunlar, çocukların öğrenme sürecine katılmak isteyen ve daha fazla bilgi edinmek isteyenleri motive etmelerinin ek faydasını sağlar.

Oyun tabanlı öğrenme, aynı zamanda sınıf ortamında çocuklar için özellikle faydalı olabilecek, takım tabanlı öğrenme için etkili bir motivasyondur. Öğrenciler genellikle oyunlarda, kurslarda olduğundan daha fazla çaba harcarlar. Oyunlar daha ilgi çekici. Oyun oynamanın da rekabetçi bir yönü var. Öğrenciler kendileri veya takımları adına rekabet etmeye veya kazanmaya çalışıyorlar. Takımları için daha fazla puan kazanmak için ya da oynamak istedikleri için daha yüksek bir seviyede performans göstermeye çalışabilirler.

Oyuna dayalı öğrenme, ebeveynlerin ve öğretmenlerin, çocukları öğrenmeye motive edecek şekilde yeni fikirler, gramer, kavramlar ve bilgiler sunması için harika bir yoldur.

8. Performansına değil, ne öğrendiğine odaklanın

Çocuğunuza, okuldan eve gelir gelmez matematik sınavında nasıl yaptığını sormak yerine, bugün matematikte öğrendiklerini size öğretmesini isteyin. Nasıl performans gösterdiğinin aksine, çocuğunuzun ne öğrendiğine odaklanın. Performans önemli olsa da, öğrenme deneyimine odaklanmak (1) çocuğunuza fiili öğrenmenin sınav notlarından daha önemli olduğunu bildirir, (2) sonuçlar en önemli şey değildir, (3)onun performansı hakkında kendisinden daha fazla endişe duymayın ve (4) o gün onun öğrenme deneyimine odaklanarak, ona kendi sözlerini dersine koyma ve öğrendiklerini sağlamlaştırma fırsatı sunacaksınız.

9. Çocuğunuzun düzenli kalmasına yardımcı olun

Çocuğunuzun makalelerini, kitaplarını ve ödevlerini düzenlemesine yardımcı olmak, öğrenmek için motive olduğunu hissetmek için uzun bir yol kat edecektir. Genç okul çağı çocukları arasında düzensizlik tipiktir, ancak bunalmış olma hissine de yol açabilir. Bunalmış çocuklar, öğrendiklerinden daha fazla zaman ve emek harcıyor ve huzursuz oluyorlar. Çocuğunuzun okul malzemelerini ve ödevlerini düzenlemesine yardım ederken sabırlı olun, ancak tutarlı olun. Bu, kendisini kontrol altında hissetmesine, daha az bunalmış ve öğrenmek için daha fazla motive olmasına yardımcı olacaktır.

10. Başarılarını dikkate alın ve kutlayın

Ne kadar küçük olursa olsun, çocuğunuzun başarılarını tanımak ve kutlamak önemlidir. Bu, özellikle daha iyi yapmak için kendilerini öğrenmek ve mücadele etmek için motive olmalarını sağlamak için sürekli olumlu pekiştirmeye ihtiyaç duyan ilkokul çocukları için önemlidir. Sıradanlığı övmeni değil, çocuğunun başarısını takdir etmeni ve kutlamanı öneriyoruz. Zor bir projeyi bitirmek özel bir muameleyi hakediyor; Bir matematik testinde iyi yapmak dondurma almak için bir seyahate çağrı yapabilir. Çocuğunuzla öğrenmeyi motive etmek için her zaman pozitif takviyeyi araç olarak kullanın.


11. Güçlü yönlere odaklanın

Çocuğunuzun akademik olarak mücadele ettiği çok şey olduğunda, güçlü konulara odaklanmak zor olabilir. Bununla birlikte, çocuğunuzun güçlü yanlarına odaklanmak, sağlıklı duygusal ve akademik gelişim ve gelişim için hayati öneme sahiptir. Çocuğunuzun güçlü yönlerine odaklanmak, öğrenmeye devam etmesini motive edecek bir başka olumlu güçlendirme şeklidir. Tersine, çocuğunuzun zayıf yönlerine odaklanmak, cesaret kırmaya, üzülmeye ve öğrenme arzusunun eksikliğine neden olmaktan başka bir şey yapmaz. Johny matematik sınavında başarısız oldu mu? Öyleyse, matematiğinde ona biraz daha fazla yardım sağlamanın yanı sıra, fen dersinde ne kadar iyi çalıştığı için onu tebrik ettiğinizden emin olun.

12. Her günü bir öğrenme günü yapın

Her günü bir öğrenme gününe çevirmek, biraz garip gibi gelebilir, ama doğru şekilde giderseniz, gerçekten değil. Mümkün olduğunda, çocuğunuzu etrafındaki dünyayı keşfetmeye, soru sormaya ve bağlantı kurmaya teşvik edin. Gördüklerini ve yaşadıklarını eleştirel bir şekilde sınıflandırmasına, sınıflandırmasına ve düşünmesine yardım edin. Her günü bir öğrenme gününe dönüştürmek, çocuğunuzun sınıfta, evde veya nerede olursa olsun öğrenmek için içsel motivasyonunu geliştirmesine yardımcı olacaktır.